Milczenie Owiec to piątka ludzi, których połączyła wspólna rockowa pasja. Obecnie zespół tworzą muzycy, którzy w swych wcześniejszych projektach nigdy nie stronili od mocnych brzmień. Ola Wysocka  – wokalistka udzielająca się początkowo w chojnickim rockowo-reggae-punkowym projekcie Serce (obecnie również zaangażowana wokalnie w formacji Rocket Shots). Mateusz Sieńko – założyciel, kompozytor oraz gitarzysta Paragrafu 22. Hubert Koczergo i Łukasz „Gajowy” Gajowniczek – muzycy rockowo-metalowych składów z Fromborka i Braniewa. Maciej „Szymbor” Szymborski – perkusista i lider trójmiejskiego prog rockowego zespołu Kręgi (obecnie również w projekcie Feather Child).

W 2010 roku, po blisko dwóch latach od zawieszenia współpracy wracają z nowymi pomysłami i świeżymi kompozycjami kontynuując to, co rozpoczęło się w roku 2002. Mateusz Sieńko zainicjował wtedy pomysł na heavyrockowy zespół z kobiecym wokalem proponując współpracę Ewie Wentland. Szybko zaczęły pojawiać się nowe kompozycje, które ujęły późniejszych muzyków MO z pierwszego składu: Tomka Cybulę, Marcina Gdańca i Radka Gieremka. Zainteresowanie zespołem rosło, czego wynikiem było m.in. zaproszenie na występ do słynnego młodzieżowego programu – Rower Błażeja, emitowanego niegdyś w TVP1. Zespół w pierwotnym składzie funkcjonował do końca 2003 roku, kiedy to w listopadzie współpracę z MO rozpoczęła nowa wokalistka –  Ola Wysocka.

Rok 2004 był rokiem przełomowym: pierwsze trasy koncertowe, nagrody na festiwalach i przeglądach, rosnące zainteresowanie wśród polskiej publiczności. Ówczesne dokonania zespołu to: główna nagroda na wrocławskim „Przeglądzie Kapel Art-Management”, grand prix oraz nagroda publiczności na „Mazurskiej Musicoramie Rockowej”, główna nagroda oraz nagroda dla najlepszego wokalisty na VII iławskiej „Fama Rock Festival”. Formacja występuje także na dużej scenie Festiwalu w Węgorzewie, na „SLOT Art Festiwal” w Lubiążu oraz na „Hunter Fest”  w Szczytnie.

Ciężka praca opłaciła się. Milczenie Owiec zostało dostrzeżone przez jedną z największych na świecie wytwórni fonograficznych – EMI Music. 4 czerwca 2005 roku ukazuje się ich debiutancka płyta „Twarze”. Teledyski do singli „Cisza” (zrealizowany przez „Grupę 13”) oraz „Części” rotują m.in. na kanałach 4fun TV oraz ówczesnej VIVA POLSKA. Utwór „Części” rozbrzmiewa na liście przebojów Radiowej Trójki prowadzonej przez Marka Niedźwieckiego. Wywiady z zespołem emitują m.in. 4funTV oraz TVP1. Zwieńczenie występów telewizyjnych stanowi występ w programie Kuby Wojewódzkiego. W 2005 roku utwór „Cisza” znalazł się na składance „Rockowa Lista Przebojów Radiowej Jedynki” wśród wielu znanych, polskich i zagranicznych, rockowych kompozycji. Niemałym sukcesem jest też nominacja do nagrody „Fryderyk 2005” w kategorii Album Roku Rock/Metal. Chwilę po tym Ola zajmuje 4 miejsce w plebiscycie magazynu „Teraz Rock” jako jedyna debiutantka wśród 10 najlepszych polskich wokalistek rockowych.

Zespół chwilowo spowalnia swoje tempo, gdy pod koniec 2005 roku z jego szeregów odchodzi gitarzysta Marcin Gdaniec, od wielu lat współpracujący z Mateuszem we wcześniejszych muzycznych projektach. Do składu dołącza Hubert Koczergo, a zespół utrzymuje sporą aktywność koncertową – oprócz kilkudziesięciu lokalizacji klubowych / plenerowych w Polsce, pojawili się m.in. na festiwalach na Litwie i w Niemczech, zaliczyli również podwójny występ w katowickim Spodku na Mistrzostwach Świata FMX „Diverse Night of the Jumps”.

Prace nad kolejną płytą zostają przerwane pod koniec 2008 roku. Wcześniej, w atmosferze kolejnych nieporozumień zerwana została współpraca z EMI Music. Muzycy formacji decydują się na zakończenie działalności. Podobno okres po wydaniu pierwszej płyty jest najcięższą próbą wytrzymałości – tak też było w tym przypadku. „Podeszliśmy zbyt emocjonalnie do tworzenia materiału na drugą płytę” – przyznaje Ola Wysocka. „Pragnęliśmy stworzyć coś wyjątkowego, nie zawieźć naszych fanów. Chcieliśmy tego tak bardzo, a w konsekwencji pogubiliśmy się wewnętrznie. Ta sytuacja poróżniła nas jako muzyków”.

Reaktywacja

 

W przeciągu kilku miesięcy od rozpadu zespołu uzbierało się w sieci dużo komentarzy, napłynęło wiele maili. Wyrazy niezadowolenia docierały z wielu miejsc. Duża część wpisujących się na forach osób zetknęła się z muzyką Milczenia Owiec już po jego rozwiązaniu. „Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że nasi fani nie dadzą tak łatwo o sobie zapomnieć. Są wierni i zarażają tą wiarą innych. Znów zapragnęliśmy wspólnych występów na żywo. Z potrójną motywacją ruszyliśmy do pracy nad nowym materiałem” – mówi Mateusz Sieńko. Zielonym światłem dla reaktywacji staje się także dość zaskakujący udział „Ciszy” w kompilacji „The Best Of Rock” wydanej przez Universal Music Polska w 2009 roku.

Nowy skład (już bez Tomka Cybuli, którego miejsce w 2010 roku zajął Gajowy oraz Radka Gieremka, którego stanowisko w 2013 roku objął Szymbor) to pięć różnych osobowości, ale jedno wspólne ogniwo –  Milczenie Owiec – czyli melodyjna mieszanka rocka, hard rocka, grunge’u, heavy metalu, elementów rocka progresywnego. Teksty mówiące nie zawsze wprost o ciemniejszych stronach ludzkiej egzystencji…

W sierpniu 2011 roku reaktywowana formacja zdobywa główną nagrodę oraz nagrodę fanklubu Republiki na tczewskim In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego, wykonując własne wersje piosenek „Tak, Tak To Ja” oraz „Zapytaj Mnie, Czy Cię Kocham”. MO ponownie rusza w trasy koncertowe, jednak jest to głównie okres długich przygotowań do zamknięcia nowego materiału w zaciszu zespołowej próbowni.

Rok 2014 rozpoczął nowy etap w działalności Milczenia Owiec. Premierę miał w nim pierwszy od 2006 r. oficjalny singiel – „Bunt”, który przyczynił się do podjęcia współpracy z wytwórnią MJM Music. Jesienią tego samego roku oraz w marcu 2015 odbyły się koncerty MO wraz z formacją Carrion – zespoły zagrały wspólnie w kilkunastu miastach w kraju, w ramach trasy „Dla Idei”. 23 marca 2015 odbyła się premiera drugiego singla promującego nowy materiał – „Przyjdą tu”, kilka miesięcy później pojawiła się „Ćma” (30.11.2015) – piosenki od razu trafiły na listę przebojów Turbo Top Antyradia, największej rockowej rozgłośni w Polsce. Najnowsza i czwarta z kolei kompozycja promująca nowe wydawnictwo to „Degradacja” (08.02.2016), teledysk do utworu został sfinansowany w ramach projektu crowdfundingowego PolakPotrafi.pl, dzięki wsparciu Fanów i Przyjaciół zespołu.

Premiera drugiego albumu zatytułowanego  „Niepokoje” miała miejsce 26 lutego 2016 roku, połączona była z reedycją debiutanckiej płyty „Twarze”. Płyta została pozytywnie przyjęta przez fanów mocniejszych brzmień oraz środowisko muzyczne, w pierwszym tygodniu sprzedaży trafiła na 51 pozycję rankingu OLiS. Trasa koncertowa promująca wydawnictwo ruszyła na początku marca i objęła kilkadziesiąt miejsc w całej Polsce. W międzyczasie zespół został zaproszony do udziału w kilku ważnych i kameralnych wydarzeniach: gali Antyradia „Najlepsza płyta rocku 2015”, koncercie w ramach projektu „Metropolia jest okey” w studio koncertowym Radia Gdańsk oraz jako Gość Specjalny na eliminacjach do Festiwalu Jarocin organizowanego przez agencję eventową Prestige MJM oraz Antyradio.

W lipcu 2018 roku współpraca pomiędzy zespołem a Olą dobiegła końca.

Skład:
Mateusz Sieńko – gitara, programowanie instrumentów elektronicznych
Hubert Koczergo –  gitara
Łukasz Gajowniczek –  bas
Maciej Szymborski – perkusja